Home Coś do poczytania Trochę lata zimą i ciąg dalszy wiadomości z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Trochę lata zimą i ciąg dalszy wiadomości z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

przez Elusia

Powiem szczerze, że nie zwracam uwagi na pogodę. Naprawdę od długiego już czasu nie przeszkadzają mi długie, nostalgiczne wieczory zimą, ponure dni jesienią, czy upalne popołudnia latem. Nie tęsknie też zimą  do wiosny a latem do jesieni. Życie nauczyło mnie pokory do pór roku a pory roku utwierdziły mnie tak naprawdę w bezradności do tej wielkiej przemiany, jaka panuje  w naszym klimacie. Jeżeli nie mam na coś wpływu, po prostu godzę się z tym, a przede wszystkim wyciągam wnioski i szukam coś dla siebie 😉 I tu przemawia może mój egoizm, ale kto szuka nie błądzi, bo tylko tak można przechytrzyć bieg rzeczy 🙂 I wcale nie mówię tu o ucieczce do ciepłych krajów, tylko radosne dostosowanie się do okoliczności. Ale o tym może innym razem, bo dziś, z racji tego, że czekacie na  ciąg dalszy  wiadomości  z medycyny chińskiej  przygotowałam dla Was  opis konstytucji ciała wg pór  roku, czyli o czynnikach klimatycznych w organizmie wg TMC.

Zdjęcia natomiast, na poprawę nastroju dla tych, którzy jednak wiosny już oczekują,  przekazują klimat sycylijskich,  słonecznych sadów granatów, które to sfotografowałam w październikowej wyprawie na włoską wyspę, a którą opisałam tutaj.

Czynniki klimatyczne wg TMC

Medycyna chińska określa pięć klimatów, które są odpowiednikiem cyklu pór roku. Jeżeli dana osoba przejawia  cechy podobne do określonych cech klimatycznych, medycyna chińska definiuje ją  jako posiadającą właśnie taki klimat wewnętrzny.  Wewnętrzny klimat niekonieczne zależy od klimatu na zewnątrz a dominacja określonej konstytucji, że tak powiem „pogody” człowieka może stać się przyczyną różnych dolegliwości i chorób. Tak więc określona cecha klimatyczna może stać się przyczyną chorobotwórczego stresu, źródłem i skutkiem jednocześnie, a choroba ma wiele źródeł, z których różnorodności tworzy się koło powiązań.

TMC rozróżnia pięć czynników klimatycznych : Wiatr, Wilgoć, Gorąco, Zimno i Suchość.

Przypominam   jednak, że człowiek jest potęgą i to tylko od niego zależy, czy będzie zdrowy czy chory. Miejcie świadomość Waszych dolegliwości, jednak pamiętajcie, ze sami je tworzymy poprzez naszą postawę, nasze przekonania, nasze programy i nasze myśli ! Nie poddawajcie się i bądźcie zawsze dobrej myśli. Jak myślimy tak mamy.

Wilgoć 

Naturą Wilgoci jest przenikanie i  kumulowanie. Wilgotność posiada cechy obfitego wytwarzania i gromadzenia płynów i wydzielin. Jej nadmiar powoduje obrzęki, poczucie przepełnienia i ciężkości, wolniejsze krążenie. Wilgotność jest często cechą późnego lata, gdzie powietrze przesiąknięte wilgocią jest bez ruchu- duszne, ciężkie i parne a woda stojąca. Cechami wilgotności panującej w naszym ciele jest uczucie zmęczenia, znudzenia, rozleniwienia lub odrętwienia. Pod wpływem wilgoci, często niezależnie od wpływu pogody  stajemy się apatyczni, mamy tłustą cerę, lepki pot, podskórne obrzęki i opuchlizny stawów. Wewnętrzną Wilgoć można rozpoznać po obecności flegmy, wydzielaniu śluzu, zatrzymaniu płynów oraz obrzękach tułowia i kończyn. Głowa jest ciężka, jesteśmy ospali i mamy tępe bóle.   Najczęstszą przyczyną tych dolegliwości jest niestosowna dieta, zawierająca duże ilości produktów mlecznych, skrobiowych, kleistych, nadmiernie słodkich, owoców, a także stosowania sterydów i pigułek antykoncepcyjnych. Wilgoć łączy się zazwyczaj z Zimnem,  lub z Gorącem i Wiatrem. I tak,

 Wilgoć połączona z Gorącem jest przyczyną  miedzy innymi czerwonych, bolesnych opuchlizn, obfitego wydzielania ropy, pęcherzy przypominających opryszczkę lub półpasiec oraz stanów zapalnych ( zapalenie pęcherza moczowego, żółtaczka, zapalenie oskrzeli). Wszelkie krosty, ropnie, wrzody zawierające ropę lub płyn surowiczy, wskazują na Wilgoć lub Gorącą Wilgoć w organizmie. Rozwój wilgotnego gorąca wzmaga spożywanie  cukru, alkoholu oraz tłustych i smażonych potraw.  

 Wilgoć połączona z Wiatrem   wywołuje pojawiającą się i znikającą opuchliznę ( pokrzywka, powiększone węzły chłonne, gromadzenie się powietrza i płynu w żołądku i jelitach), gęstą flegmę, swędzenie, wysięki z krost, wybroczyny, wrzody. W ostrych przypadkach Wiatr i Wilgoć atakują mózg i narządy zmysłów, powodując zaburzenia neurologiczne( np. zator, wylew krwi do mózgu) charakteryzując się powolnością, brakiem koordynacji ruchów, zaburzeniami równowagi, zachwianiem jasności umysłu i niezbornością myśli. Wilgoć powoduje częste dolegliwości zapalenia pęcherza moczowego, ospałość i apatię oraz częste tępe bóle.  Wilgoć połączona z Zimnem  hamuje krążenie, wywołuje awersję do zimna, sztywność, bole mięśni i stawów oraz zmęczenie.

Suchość

Suchość to więdnięcie i zamieranie. To utrata płynów, odwodnienie, pomarszczona skóra, łamliwe paznokcie, suche włosy, podrażnione spojówki, suche stolce, zaparcia, brak potu, skąpomocz i podrażniona błona śluzowa. Gorąca i sucha pogoda wywołuje suchość zewnętrzną, natomiast suchość wewnętrzna pojawia się wtedy, gdy organizm na skutek działania rozmaitych czynników traci płyny ustrojowe, np. z gorąca, obfitego pocenia się, przedłużającej się biegunki, nadmiernego oddawania moczu czy utraty krwi. Do suchej konstytucji doprowadzają ostre potrawy, środki pobudzające, leki moczopędne i antyhistaminowe, środki ściągające, hamujące wydzielanie płynów również wpływają na powstawanie Suchości. Suchość staje się przyczyną podrażnień , stanów zapalnych oraz Gorąca. Suchość wywołana niedoborem Krwi lub Wilgoci może wytworzyć wewnętrzny Wiatr, który objawia się zawrotami głowy oraz zaburzeniami wzroki i słuchu. 

Zimno

Zimno dominuje zimą i tak jak ona odpowiada Przemianie Wody. Zimno ochładza organizm i spowalnia metabolizm oraz krążenie krwi. Kiedy Zimno atakuje powierzchnię ciała, skóra i mięśnie kurczą się, czemu towarzyszą dreszcze i gęsia skórka. Jeśli ciało mobilizuje do obrony energię jang,  by odeprzeć intruza, pojawia się również gorączka. Taką obronną odpowiedź organizm daje każdemu ze szkodliwych Wpływów, które zazwyczaj występują w rozmaitych kombinacjach. 

 Zimno pojawia się w organizmie w momencie, gdy brakuje elementu Yang-  spowodowane jest  niewłaściwą dietą, w której dominują produkty wychładzające,  zażywane leki a także przedłużający się stres i długotrwałe przebywanie na chłodzie. Energię Yang niszczą mrożonki, produkty z mikrofalówki,  antybiotyki, aspiryna, leki przeciw nadkwasocie, zimne napoje, lody. W wielu przypadkach nie jest wskazana surowa żywność. Wszystkie Zimne lekarstwa osłabiają i upośledzają procesy trawienne, tłumią bowiem Ciepło organizmu. Antybiotyki upośledzają układ trawienny i stają się przyczyną rozmaitych dolegliwości.  

Żołądek lubi ciepło i suchość,  trawienie i przetwarzanie pokarmów zależy w głównej mierze od jego Ognia trawiennego. Złe funkcjonowanie żołądka osłabia cały układ trawienny co osłabia też układ immunologiczny doprowadzając do alergii. Powstające w ten sposób niedobory  prowokują do ,między innymi, takich chorób jak astma, zapalenie jelita grubego, artretyzmu, egzemy czy grzybicy. Objawy niechęci do zimna stanowią podstawy do stwierdzenia syndromu zimna w organizmie. Osoba taka ma ochotę na ciepłe pokarmy i płyny oraz pragnienie rozgrzewania się. Zimno powoduje spowolnienie krążenia i zastój Krwi i Wilgoci, które przemieniają się  w grudkowatą, galaretowatą i lepką substancję, czemu towarzyszy stałe napięcie i ból w określonych częściach ciała.

Gorąco

Gorąco rozszerza naczynia krwionośne i  przyspiesza krążenie krwi. Zwiększa również aktywność metaboliczną. Gorąco unosi się i przenika do powierzchni. Gorąco dominuje latem a jego symbol to Przemiana Ognia. 

Nadmiar gorąca w ciele to niekoniecznie wysoka temperatura. Nadmiar gorąca to konstytucja i przypadłość człowieka, u którego często bywają stany zapalne, zaczerwienienia, obrzęki i ból. Specyfiką jest przyspieszony puls, pragnienie i suchość. Przy takiej konstytucji osoba ma często obstrukcje, trudności w oddawaniu moczu, jest pobudzona oraz czuje niechęć do gorących posiłków i napoi oraz gorącego klimatu. Organizm często się poci w nadmiarze aby uwolnić i wydalić przez skórę jang Gorąca.  W przypadku Gorąca,  emocje często wywołują  zaczerwienienie twarzy, szyi i  oczu. Gorąco wzmacniają – cukier, kawa, ostre przyprawy, alkohol, a także np. hormony tarczycy, amfetamina, adrenalina, niektóre witaminy z grupy B. 

Wiatr

Cechami wiatru jest nieujarzmiony, nieposkromiony i  nieprzewidywalny ruch, który zmienia położenie i kierunek wszystkiego, co napotka. Porą wiatru jest Wiosna, która to przynosi okres nagłych i gwałtownych zmian.  Wiatr jest uważany za najbardziej zdradliwy i nieprzewidywalny ze  wszystkich  żywiołów, który szkody wyrządza nie tylko samym ruchem powietrza, ale również stwarza poczucie niestabilności i braku równowagi wywołując strach i panikę. 

 Wiatr przejmuje do szpiku kości, przenika przez szpary w oknach i drzwiach, wywołuje przeciąg, chłoszcze, smaga i miota. Wiatr  jest w stanie naruszyć powierzchowne i wewnętrzne krążenie. Jeżeli wiatr zaatakuje organizm, mogą pojawić się wówczas brak koordynacji, zawroty głowy a symptomy przemieszczają się często z jednej części ciała do drugiej, ujawniając się nagle i znikając bez żadnej przyczyny, Zewnętrzny atak wiatru może wywoływać swędzenie, wrażliwość skóry i mięśni,  a także zwykłe przeziębienie lub grypę ( zawroty głowy, bóle stawów, bóle mięśni i głowy. Choroby zewnętrznego wiatru charakteryzują się  zmiennymi nastrojami, napadami dreszczy, atakami serca.  Niestety wiatr ma jeszcze jedną charakterystyczną cechę; przenikając przez bariery ochronne ciała, toruje drogę innym szkodliwym klimatom takim jak Wilgoć, Susza, Zimno i Gorąco.

 

zobacz moje inne przepisy

2 komentarze

Elusia 29 stycznia 2019 - 19:20

Bardzo się cieszę, że trafiłeś do mnie 🙂 Dziękuję za przesympatyczny komentarz 🙂

Reply
Forum Woda Mineralna 6 września 2019 - 11:57

Jestem zachwycony że wszedłem na ten wpis w sieci. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje wielkie zaskoczenie. Gratki. Niewątpliwie będę rekomendował to miejsce i często odwiedzał aby przejrzeć nowe artykuły.

Reply

zostaw komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress