Home Jesień Modra kapusta i kolorowe ziemniaki

Modra kapusta i kolorowe ziemniaki

przez Elusia

-Tatusiu, co to jest? – pyta synuś

-Czarne jagody.

– A dlaczego takie czerwone?

-Bo jeszcze zielone 🙂

Nie pytajcie mnie dlaczego modra, czerwona czy fioletowa, wiecie o co chodzi -kapustę. Ma piękny kolor i mnóstwo barwnika, który sprzyja naszemu zdrowiu. U nas, ponieważ mama pochodzi ze Śląska, kapusta modra- bo tak ją tam nazywają, była podawana bardzo często. Z kluskami szarymi. Ale o tym innym razem. Dziś, tak naprawdę, bohaterem jest ziemniak- fioletowy i różowy.

Otóż, okazuje się, że właśnie dzięki fioletowej barwie ziemniaki truflowe mają więcej właściwości niż zwykłe kartofle. Kolor zawdzięczają antocyjanom, naturalnym barwnikom o leczniczych właściwościach. I nie tylko skórka jest fioletowa, ale i środek. Dzięki temu, po obraniu ich ze skórki ( co jest konieczne) ziemniaki te zachowują swoje wartości odżywcze.

Fioletowe ziemniaki maja działanie przeciwzapalne i korzystnie wpływają na układ krążenia. Zawierają też alfa-solaninę, która zmniejsza stany zapalne w organizmie. Fioletowe i różowe ziemniaki mają niewielkie bulwy i kremową wręcz maślaną konsystencję. W smaku są trochę orzechowe. Przygotowuje się je tak samo, jak tradycyjne  ziemniaki. Można z nich zrobić wszystko, co z ziemniaków żółtych. Należy je obierać, ponieważ skórka jest dość twarda. Ziemniaki już się pokazują na targach u rolników, można też kupić je wysyłkowo.

SKŁADNIKI:

3  ziemniaki fioletowe

3  ziemniaki różowe

2 ziemniaki żółte

1 nieduża kapusta czerwona

1, 5 łyżki masła,

śmietana ( opcjonalnie)

1 cebula

1 jabłko

3 łyżki octu jabłkowego ( reguluj, zaczynając od dwóch – wg gustu)

3 goździki

sól i pieprz do smaku

wrzątek


 

WYKONANIE:

Ziemniaki ugotuj na parze, obierz ze skórki i  utłucz osobno kolorami z masłem ( 1/2 łyżki lub więcej jak wolisz) , śmietaną i solą

Kapustę poszatkuj, zalej niewielką ilością wrzątku, dodaj goździki  i gotuj do miękkości, uważając aby się nie przypaliła, gdy wyparuje woda, dolej wrzątku. Na koniec gotowania woda powinna wyparować.

Do gotowej kapusty dodaj starte jabłko, pokrojoną w kosteczkę cebulę, łyżkę masła, sól i pieprz oraz ocet jabłkowy.

                                                Podawaj z ziemniakami, pyszna jest też z kaszą gryczaną lub z  kluskami.

SMACZNEGO 🙂

zobacz moje inne przepisy

zostaw komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress