Home Warzywa Pyszne bezglutenowe i weganskie krokiety świąteczne

Pyszne bezglutenowe i weganskie krokiety świąteczne

przez Elusia

Czyli krokiety z kaszy gryczanej. Czy wiecie że kasza gryczana uważana była kiedyś za ziarno pogańskie? Polacy nazywali ją tatarką, gdyż jej pojawienie się na stołach  kojarzyło  się z najazdem Tatarów. Niegdyś królowa polskich stołów, wyparta przez ziemniaki,  dziś wraca do łask 🙂 I na naszą korzyść, bo jest skarbnicą minerałów i witamin a przede wszystkim białka. Na dodatek jest pyszna i można ją jeść i mieszać nawet z owocami, bo zbożem nie jest.

Kasza gryczana zawiera więcej białka niż  pszenica, proso i  kukurydza. Białka te pomagają w tworzeniu się przeciwciał, wpływają na prawidłowy poziom cukru we krwi i przyspieszają gojenie się ran oraz biorą udział w produkcji elastyny i kolagenu.  Już 100 gram gryki dziennie zaspakaja nasz organizm w aminokwasy egzogenne, których nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć.

Na jedzeniu gryki skorzysta nasz układ pokarmowy,  ponieważ błonnik w niej zawarty  umożliwia prawidłowe oczyszczanie i utrzymanie w dobrej kondycji naszego  „drugiego  mózgu”, bo tak dzisiaj się mówi zwłaszcza o jelicie cienkim.  Błonnik zawarty w kaszy gryczanej pobudza przewód pokarmowy i przyśpiesza pasaż jelitowy zapobiegając zaparciom, wiąże wodę i kwasy żółciowe. Kasza gryczana skutecznie  też  zaspakaja uczucie  głodu.

Te małe ziarenka zawierają bogaty zestaw  soli mineralnych. Są bogate  między innymi w magnez, żelazo, wapń i mangan. W tym składzie świetnie dbają o włosy, mózg, serce i układ nerwowy. Witaminy z grupy B uszczelniają naczynia krwionośne, pomogą przy trądziku różowaty i przy  cerze naczynkowej. Znajdziemy w nich witaminę E- silny przeciwutleniacz oraz kwas foliowy bardzo potrzebny w ciąży.  Flawonoidy czyli rutyna, kwercetyna i pelargonidyna to silne związki odmładzające nasz organizm i wzmacniające  układ immunologiczny.  Gryka awiera lecytynę która poprawia samopoczucie. Do tego nie zawiera glutenu i ma średni indeks glikemiczny.  I żeby nie było za mało odkwasza organizm, ponieważ działa alkalizująco  na nasz ustrój. Myślę, że tyle wystarczy aby po nią sięgać 🙂

Naleśniki z kaszy gryczanej są przepyszne i niczym nie odbiegają od naleśników tradycyjnych. Ciasto, które zrobicie musi być dość rzadkie, aby naleśniki wyszły cieniutkie. Nie bójcie się więc rozcieczenia ciasta wodą, jeśli przyjdzie taka potrzeba. Metodą prób i błędów ( jeżeli dojdziecie do wniosku, że jeszcze naleśnik jest za mało cienki dodajcie pomału wody. Do smażenia używam tłuszczu tylko przy pierwszym naleśniku, jeżeli macie patelnię nie przywierającą ( np. ceramiczną) kolejne naleśniki możecie smażyć bez tłuszczu. Świetnie smakują i są chrupiące  gdy przysmażymy je  z farszem. No to do dzieła 😉

SKŁADNIKI:

300 g kaszy gryczanej niepalonej

60 ml siemienia lnianego zmielonego

280 ml mleka roślinnego lub wody

60 ml oliwy z oliwek

1/4 łyżeczki soli

200 ml wrzącej wody

woda do moczenia kaszy


WYKONANIE:

Kaszę gryczaną zamocz na noc, zalewając ją wodą ( około 2 litrów) Rano odcedź, wypłucz na sicie.

Przełóż kaszę do blendera wraz z mlekiem ( lub wodą ) i zmiksuj dokładnie na jednolitą masę.

Siemię lniane zalej wrzątkiem ( 200 ml) i zmiksuj aż powstanie masa jak budyń.

Teraz wymieszaj wszystkie składniki i odstaw na 15 minut.

Po tym czasie zdecyduj, czy dodać wodę, aby masa była nie za gęsta, a naleśniki dobrze rozchodziły się na patelni   były cienkie.

Faszeruj naleśniki bigosem wegańskim  ( przepis TU , lub farszem podanym niżej:

SKŁADNIKI:

1 szklanka kaszy gryczanej ugotowanej

1 szklanka tofu ( np. wędzone) lub sera koziego wędzonego typu ricotta

1 cebula

3 łyżki musu z dyni pieczonej   ( upieczoną dynię zmiksuj, np. hokaido-  razem ze skórką)

2  łyżki oliwy

sól i pieprz do smaku

sos sojowy około 2 łyżki


WYKONANIE:

Cebulę pokrój w kostkę i uduś na oliwie

Do uduszonej cebuli dodaj pokruszone tofu i smaż jeszcze chwilę ( sera nie musisz smażyć)

Dopraw solą i pieprzem oraz sosem sojowym, dodaj mus dyniowy i kaszę.

Wymieszaj wszystkie składniki i faszeruj naleśniki.

Zawijaj i smaż ( możesz bez tłuszczu jak wolisz.

Podawaj z barszczem czerwonym.

SMACZNEGO :

zobacz moje inne przepisy

zostaw komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress