Home Warzywa Rzodkiewki z ziołami i kozim jogurtem na gryce

Rzodkiewki z ziołami i kozim jogurtem na gryce

przez Elusia

A co z tym mlekiem, pić czy nie pić? Nie będę zajmować się tu względami etycznymi, tym jakie życie prowadzi dziś krowa, bo tematem, który chcę poruszyć jest rodzaj mleka , czyli dla kogo mleko krowie a dla kogo kozie?  Oczywiście daleko jestem od picia mleka z kartonu, obojętnie którego, skłaniam się tutaj do mleka od szczęśliwych zwierząt, które wiodą radosne  życie na dużych pastwiskach.  I tu już mogę stwierdzić, że szczęśliwsze są kozy, bo najczęściej takie właśnie życie prowadzą.

Mleko krowie i jego produkty mają  zimną naturę i działają silnie nawilżająco na organizm. Tak więc nawilżają suchość w organizmie i odżywiają Yin ( wg Medycyny Chińskiej).  Nasza dieta, oparta na produktach mlecznych najczęściej prowadzi do zawilgocenia organizmu i powoduje gromadzenie się śluzu.  ( zapalenie zatok, ciągłe przeziębienia- zwłaszcza u dzieci, spożywających sporo nabiału i cytrusy), zapalenie oskrzeli, przewlekłe bóle głowy z uczuciem ciężkości i tępym uściskiem, przewlekłe przeziębienia z dużą ilością śluzu). U dzieci poniżej ósmego roku życia środkowy ogrzewacz ( wg. Medycyny chińskiej) nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i nie radzi sobie z nadmiarem pożywienia o naturze zimnej, które powoduje powstawanie wilgoci i śluzu w organizmie.

Mleko kozie natomiast ma naturę ciepłą i w świetle problemu jaki stwarza nabiał krowi, kozi stanowi wyjątek. Przede wszystkim kozy to zdrowe i czyste zwierzęta, którym nie podaje się antybiotyków oraz innych leków. Struktura mleka koziego jest o wiele lżej strawna, ponieważ mleko kozie jest już z natury homogenizowane a jego tłuszcz o mniejszych cząsteczkach jest o wiele lepiej trawiony niż tłuszcz mleka krowiego. Zawiera też o wiele więcej składników odżywczych niż nabiał krowi.

Wg Medycyny chińskiej mleko kozie ma smak słodki, naturę termiczną od neutralnej po ciepłą, wspomaga śledzionę, wątrobę, płuca, nerki i jelito grube. Znajduje się w przemianie Ziemi, wzmacnia qi ( w skrócie – energię organizmu) i krew, nawilża suchość ( ale nie powoduje wilgoci), rozprasza zastój krwi. Wskazane przy niedoborze energii, zmęczeniu, wycieńczeniu, wyczerpaniu umysłowym, niedoborze yin, suchości w jamie ustnej i gardle, kaszlu, suchej skórze, zaparciach i nerwowości. Spożywanie nabiału powinno jednak zawsze wiązać się ze zdrowym rozsądkiem, tak z resztą jak ze wszystkim, gdyż zasada brzmi, że wszystko może być lekarstwem ale i trucizną.

Mam dla Was bardzo prosty przepis na wyśmienity obiad wiosenny… z jogurtem kozim 🙂

 

Składnki:

Szklanka kaszy gryczanej

1,5 szklanki wrzątku i wrzątek do przelania uprażonej kaszy

Kilka ziarenek jałowca

Sól i pieprz do smaku

Pęczek rzodkiewek

Pęczek szczypiorku plus kwiaty siedmiolatki, jeśli są dla Ciebie dostępne

Po kilka gałązek oregano, hyzopu, estragonu, szałwii ( świeżych ziół, jakie są dostępne )

Łyżka masła

400 ml jogurtu koziego


Wykonanie:

1.  Kaszę upraż na suchej patelni, przepłucz wrzątkiem ( nie zimną wodą, bo utraci ciepło i energię), zalej 1,5 szklanki wrzątku , posól, popieprz, dodaj masło i gotuj, aż kasza wchłonie cały płyn. Kaszę możesz ugotować wcześniej a później uprażyć ją chwilę w garnku pod przykrywką w piekarniku.

2.  Rzodkiewki utrzyj na tarce o dużych oczkach, szczypiorek i zioła posiekaj

3.  Dodaj jogurt i sól, tak aby otrzymać surówkę, resztę jogurtu podaj do picia do kaszy i surówki.

SMACZNEGO 🙂

zobacz moje inne przepisy

zostaw komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress