Home Dodatki Sałatka z fenkułu i o jelitach, naszym drugim mózgu

Sałatka z fenkułu i o jelitach, naszym drugim mózgu

przez Elusia

Jelita- nasz drugi mózg. Co mogą mieć wspólnego te dwa, tak różne i tak odległe od siebie organy? Otóż bardzo wiele 🙂  A to za sprawą nerwu błędnego, który łączy mózg i jelita oplatając te drugie. Mózg wpływa na jelita, ale okazuje się, że jelita mają również silny wpływ na mózg!  Jak to możliwe? Mózg oddziałuje  na pracę jelit, kontrolując wydzielanie mucyny wyścielającej jelita, regulując w ten sposób przemieszczanie się pożywienia w układzie pokarmowym. Na pewno spotkaliście się z dolegliwościami gastrycznymi, wkrótce po nastaniu problemu psychicznego. Komunikacja mózgu i jelit działa w dwie strony a zaburzenia jelitowe wpływają na naszą psychikę! W praktyce ludzie, mający problemy psychiczne najczęściej odczuwają choroby takie jak zapalenie jelit, zespół jelita drażliwego. Sama dawno temu, gdy jeszcze odwiedzałam lekarzy, biegałam od jednego do drugiego z przewlekłym bólem brzucha. Żaden z nich nie doszukał się przyczyny dolegliwości, uważali, że jestem zdrowa jak ryba. Ale ból nie ustępował. Wtedy to zaczęłam działać na własną rękę, aby dziś stwierdzić, przepraszam, nie chcę tu być zarozumiała, że jestem dumna z siebie. Dlaczego? Bo do zdrowia doszłam sama! Małymi kroczkami odnalazłam swoją równowagę, tak fizyczną jak i psychiczną.

A jeżeli już mówimy o jelitach, to powiedzmy sobie, jak ważna jest prawidłowa dieta. Jelita potrzebują odpowiedniego pożywienia, aby bakterie, które się tam znajdują, żyły w ścisłej symbiozie i rozwijały się w określonym porządku. Bakterie jelitowe biorą udział w metabolizmie białek, z których to powstają neurotransmitery- są to tzw. peptydy, przenoszące sygnały pomiędzy komórkami nerwowymi. I, eureka 🙂 Jednym z nich jest sławna serotonina, która sławę zawdzięcza dzięki reklamom w telewizji – „nie możesz spać zażyj kapsułki z serotoniną” ( wiem, wiem, wielu z Was nie ma telewizorów). I wiecie gdzie powstaje ta ważna substancja? W większości w jelitach. Od tej niepozornej serotoniny zależy jak będzie funkcjonował nasz centralny układ nerwowy oraz jaki będziemy mieli nastrój, a nawet kondycję psychiczną! I wyobraźcie sobie, że ten organiczny związek chemiczny ( serotonina) działa na nas rozluźniająco, uśmierza ból a nawet pobudza libido.

Mówiąc prosto, gdy brakuje nam serotoniny, do czego przyczynia się niewłaściwa dieta, antybiotyki, leki przeciwzapalne, leki łagodzące zgagę, obniża się nasze samopoczucie. A to skutkuje drażliwością, nerwowością, problemami ze snem, napięciem, nadmiernym pobudzeniem, aż w końcu stanami lękowymi czy depresją.

Warto więc dbać o dietę, bogatą w warzywa, owoce ,orzechy,  pełne zboża czy kiszonki. Dziś prezentuję moją ulubioną sałatkę z fenkułu. Jeżeli nie macie kiszonej papryki dodajcie świeżą, a latem ukiście sobie takową  🙂 naprawdę warto 🙂

SKŁADNIKI:


1 fenkuł

kilka pasków kiszonej papryki czerwonej i kilka żółtej ( przepis TU), proporcjonalnie to pół papryki czerwonej i pół żółtej ( możesz użyć świeżej, jeśli nie masz kiszonej, ale kiszona tu robi robotę 🙂

garść oliwek

łyżka dyni marynowanej ( przepis TU)

garść liści roszponki

starta skórka z połowy cytryny

3 łyżki oliwy dobrej jakości ( lub więcej, w zależności od upodobań)

2 łyżki soku z cytryny

sól i pieprz do smaku


WYKONANIE:


Fenkuł umyj, odetnij końcówki i pokrój w kostkę

Papryki pokrój w kostkę

Wszystkie składniki razem wymieszaj i odstaw na chwilę, aby smaki się przegryzły.

SMACZNEGO 🙂

zobacz moje inne przepisy

zostaw komentarz

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress